Turecká hudba


Turecká hudba v sobě nese orientální prvky. Klasická turecká hudba .Velký vliv na ni měli Peršané a Osmanští Turci.  Nejpoužívanější hudební nástroje klasické turecké hudby jsou tambur, ney, kanun a darbuka.  Hudba měla velký význam v náboženství a vojenství. Jsou velmi známé osmanské vojenské orchestry.  Lidová turecká hudba, jak již název napovídá, byla hudbou obyčejného lidu a nejčastěji to byl zpěv a veršování s doprovodem na hudební nástroj.  V Turecku existovalo mnoho potulných muzikantů, kteří plnily jak náboženskou tak i kulturní složku.  Nejvýznamnějším tureckým lidovým nástrojem je loutna neboli baglama.

Změna státního zřízení po roce 1923 vedla k uvolnění kultury a pronikání nových hudebních směrů do tureckých zemí.  V 70. Letech vrostla obliba tureckého rocku  .  Dnes je v Turecku velmi oblíbený zpěvák Tarkan , jehož písně často slýcháme i v našich rádiích.

K turecké hudbě se bezesporu váže i tanec. Břišní tanec je v Turecku velmi oblíbený a žádaný. Základy pro něj byly položeny v harémech, kdy se sultán kochal ženami tančícími břišní tance za zvuků orientální hudby. I v dnešní době jsou břišní tance natolik oblíbené, že na tanečních zábavách se téměř s jiným typem tance nesetkáte.   Především u žen.